Ročne spotrebujeme 466 plastových tašiek, Dán a Fín iba 4

Život bez odpadov

V EÚ sa radikálne menia podmienky používania plastových tašiek. Vieme aj my prijať spôsoby ich používania ako v Škandinávskych krajinách?

say no to plastic bags

Prvýkrkrát v histórii Európsky parlament schválil legislatívny návrh Európskej komisie k prijatiu záväzných opatrení na zníženie používania ľahkých plastových tašiek.

Smernica sa zameriava na ľahké plastové tašky, ktoré používajú spotrebitelia najmä pri kúpe potravín a ktorých hrúbka sa pohybuje od 15 do 50 mikrónov (mikroténové sáčky). Až 90 % týchto tašiek spotrebitelia zahodia už po prvom použití. Ročne skončí v odpade 8 miliárd takýchto tašiek. Ich rozklad však trvá stovky rokov.

Slovensko, ako členská krajina EÚ bude mať na výber, ako obmedziť počet spotreby týchto plastových tašiek. Bude to možné buď na základe prijatia záväzku cenovej politiky, čím zabezpečia, aby do roku 2018 plastové tašky neboli poskytované v mieste predaja bezplatne. Druhým nástrojom je obmedzenie ročnej spotreby v priemere na 90 ľahkých plastových tašiek na osobu do konca roku 2019, neskôr na 40 ľahkých plastových tašiek na osobu do roku 2025. Väčšina reťazcov na Slovensku ľahké plastové tašky už spoplatnila. Napriek tomu je dnes ich spotreba na Slovensku 466 ks na osobu za rok.

Priemerný Dán alebo Fín spotrebuje ročne iba  4 (štyri!) plastové tašky. Priemernú spotrebu jedného Dána alebo Fína môže dosiahnúť aj Slovák. Len musí zmeniť svoje návyky pri nakupovaní. O tom, ako zmeniť svoje návyky pri nakupovaní v ďalších postoch na blogu.

photo: pinterest

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s