Palmový tuk si neprosím

Potraviny a jedlo

Každou kúpou keksíku, rúžu alebo lístkového cesta s obsahom palmového tuku prispievate k požiaru v Indonézii.

Screen Shot 2015-11-10 at 22.46.11

V posledných týždňoch sa v mediách objavili hrozivé príbehy a fotografie o horiacich lesoch v Indonézii. Mnohí ľudia zdieľajú články, fotografie ohrozených zvierat a ich mláďat. Známi, ktorí sú na dovolenke v tejto časti sveta píšu o tom ako sa tam nedá dýchať. Iní ľudia im statusy a fotky komentujú, aké to je hrozné, strašné a treba to zastaviť. Nikto z nás by nechcel, aby sa toto dialo za jeho domom. Tak prečo potom každododenne prispievame k tomu, aby sa to dialo za domom iných ľudí?

Screen Shot 2015-11-10 at 22.44.34

Kúpou keksíkov, alebo iných potravín a kozmetiky, ktorá obsahuje palmový tuk prispievame do systému, kde je palmový tuk v obrovskej miere používaný. Palmové plantáže sú budované na mieste, kde kedysi existoval prales. Prales sa úplne zničí (najčastejšie úmyselným požiarom) a nahradí sa monokultúrou palmy, ktorá produkuje plody. Z týchto plodov sa vyrába palmový tuk .Tento tuk je veľmi lacný a tak sa čoraz častejšie využíva pri priemyselnej výrobe potravín a kozmetiky.

Palový tuk nie je zdravá náhrada, práve naopak. Mnohé vedecké štúdie preukázali, že nakoľko ide o saturované tuky, negatívne ovplyvňuje srdcovo-cievnu sústavu. Takže pri jeho konzumácii neprispejete ani ľuďom, ktorých ohrozuje pestovanie a ani sebe.

Pri najbližšom nákupe preto pozorne čítajte z čoho je výrobok zložený. Ak obsahuje palmový tuk, tak ho radšej vráťte späť do poličky a vyberte si iný, ktorý tento tuk neobsahuje. Urobíte tým veľký krok. Aj pre svoje zdravie aj pre niekoho život na inej strane planéty.

photo: pinterest

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s