Bez slovenských fusaklí ani na krok

Zodpovedná móda

Ak radi nosíte zaujímavé ponožky, tak si fusakle určite obľúbite.

IMG_20160125_124917

Fusakle na Dobrom trhu na Panenskej v septembri 2015

Na jeseň 2015 na Dobrom trhu na Panenskej mala svoju premiéru nová slovenská značka ponožiek – Fusakle.

Originál slovenské ponožky vyrobené z 92% bavlny, 6% polyamidu a 2% elastanu. Dizajn slovenský, svieži a vtipný. Vyrobené sú v Banskej Štiavnici.

Vyrábať ponožky na Slovensku, ktoré budú radi nosiť mladí ľudia a všetci, ktorí majú radi farebné ponožky sa mi zdal úžasný. Hneď som si kúpila jeden pár. Jediné s čím som mala pri nich problém bolo rozhodnúť sa, ktorý vzor si zvolím. Páčili sa mi skoro všetky.

Keď som si ich prvýkrát obula, tak som hneď vedela, že ide o kvalitný výrobok. Zostala som nimi nadšená, lebo sú veľmi príjemné a ten pocit, že na sebe mate niečo kvalitné a vyrobené na Slovensku je pre mňa vždy na nezaplatenie.

Zaujímalo ma prečo a ako vznikli fusakle. Tak som sa na to priamo spýtala Jančiho s Martinom, ktorí stoja za celým nápadom, designom a distribúciou.

Prečo ste si zvolili práve ponožky?

Bol to len taký nápad, ktorý keď sme povedali okoliu, aby sme zistili reakciu, tak bolo vidieť rozpaky a nedôveru v tento nápad. Ponožky sa dajú kúpiť všade tak načo vyrábať niečo, čo už je.

Máme radi módu a radi hľadáme niečo iné a originálne. Napadli nás ponožky, lebo keď chceme, ukážeme ich, keď nie, sú schované.

Ponožky nosia tak deti ako dospelí, ženy či muži, manažér či stavbár. Vďaka malému detailu sa môžeme odlíšiť, môžeme ukázať svoju náladu alebo názor, svoju príslušnosť alebo proste si len urobiť radosť.

20150514_102646_resized-2

Dielňa v Banskej Štiavnici, kde sa ponožky vyrábajú

Ako vznikol nápad vyrábať ponožky na Slovensku?

Úplne na začiatku bola myšlienka dovážať zaujímavé ponožky zo zahraničia, no výsledná cena bola vysoká. Chceli sme mať produkt, ktorý by bol kvalitný, ale aj cenovo dostupný. Tak sme začali hľadať možnosti výroby tu na Slovensku. Slovensko malo veľmi bohatú textilnú minulosť, preto sa nám tento nápad začal páčiť stále viac a popri začala vznikať aj stratégia lokálneho produktu, ktorý nadväzuje na kvalitný textil, ktorý sa tu kedysi produkoval. Našli sme niekoľko výrobcov, no zistili sme, že podnikatelia na Slovensku nie sú takí flexibilní, ako sme si mysleli.

Našťastie práve výrobca v Banskej Štiavnici bol ako jediný ochotný vyskúšať niečo nové a vôbec sa s nami baviť. Od tohto momentu trvalo presne rok, kým fusakle odštartovali.

Kto vymýšľa vzory a celkový design ponožiek?

Hneď na začiatku sme si začali vymýšľať vlastné vzory. Keď sme dostali vzorky prvých 15 designov a ukázali kamarátom, ich rozpaky boli ešte väčšie ako na keď nápad vyrábať ponožky vznikol. Vzory a rozmiestnenie bolo nepremyslené, farebné kombinácie strašné a najhoršie dopadol tvar ponožky. Bol ako „z ruského trhu“. Tak sme si sadli a začali pracovať s výrobcom na tvare, ktorý je moderný a konkurencie schopný. Toto trvalo 3 mesiace. Nasledovalo prerobenie designov tak, aby sme sa nemuseli hanbiť v porovnaní s výrobcami z vonku. Potom to už malo rýchly spád. Rýchlo sme vytvorili stránku, využili sme Dobrý trh na Panenskej, kde chodí veľa ľudí práve kvôli pôvodnému designu malým lokálnym výrobcom. Bol to pre nás test či má náš nápad budúcnosť. A našťastie to zafungovalo. Keď ľudia zbadali názov, vytvoril sa im úsmev na tvári a zastavili sa. Zaujímali sa kde sa to vyrába, aká je kvalita, prečo tieto vzory… Po tejto veľmi pozitívnej odozve sme sa upokojili a sme šťastní, že robíme slovenský produkt, ktorý sa ľuďom páči a dali mu šancu. S výrobou pokračujeme ďalej a už teraz sa pripravujú nové kolekcie.

Ako vznikol názov “Fusakle”?

Názov sme zvolili nárokom taký archaický, lebo každý ho pozná a odvoláva sa na staré časy.

Plánujete výrobu ponechať na Slovensku?

Výroba ostane určite vždy len na Slovensku. To je naša podmienka a filozofia. A ľudia si to vážia.

Aké mate ďalšie ambíciu s fusaklami?

Plány a ambície máme veľké no uvidíme čo bude v našich možnostiach. Radi by sme sa dostali aj do zahraničia, no vždy budeme chcieť vyrábať fusakle v tej danej krajine. Nech je to vždy miestny produkt. Je to asi ťažšia cesta, no o to cennejšia.

Od Dobrého trhu som si kúpila ďalšie 3 páry fusaklí a ešte jedny som dostala k narodeninám. Stále ich rada nosím a ako darček ich kupujem svojim kamarátom. S radosťou, lebo viem, že za nimi stoja ľudia, ktorí produktu prinášajú tie správne hodnoty.

Ak sa vám tiež páčia a chceli by ste si ich kúpiť, tak kliknite sem alebo sa zastavte v Martinuse na Obchodnej ulici v Bratislave.

photo: fusakle

Reklamy

One thought on “Bez slovenských fusaklí ani na krok

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s