Trieďte odpad, správne.

Život bez odpadov

“Toto už nepotrebujeme, vyhoď to” je veta, ktorú často hovoríme. Lebo veci už nepotrebujeme, tak ich jednoducho vyhodíme. Lebo sme tak už zvyknutí. Vyhodíme ich do koša, do kontajnera. A potom ich niekto zavezie niekam preč. 

Vyhodením akejkoľvek veci sa jej nezbavujeme. Vyhodená vec si ďalej žije vlastným životom. Keďže sa už niekoľko (13!) rokov venujem odpadovému hospodárstvu, viem čo včetko obnáša zaviesť odpady do zberného dvora, koľko práce je s jeho dotriedením, lisovaním, nakladaním… Je za tým množstvo práce, logistiky a samozrejme peňazí. Lebo náklady sú vysoké.

Odpad, ktorý sa nevytriedi sa zavezie na skládku, kde sa niekoľko rokov až desaťročí rokladá. To znamená, že keď vaše vnúčatá už budú na svete, váš odpad sa ešte stále bude rozkladať.

Situácia sa však dá riešiť a môže pomôcť každý jeden z nás. Triedením, u nás doma. Keď my budeme už doma triediť odpady, odberatelia získajú čisejšiu surovinu a budú mať s dotrieďovaním menej práce. Časom, keď klesnú náklady odberateľom, môžeme aj my platiť menej za odvoz odpadov.

Čo vlastne kam patrí?

PAPIER: noviny, časopisy, letáky, obálky (aj tie s plastovým “okienkom”) kartón, obalový papier

Do nádoby na zber papiera nepatrí: mastný a silne znečistený papier, tetrapaky, rolky z toaletného papiera, obaly z vajíčok, iné suroviny (plasty, sklo) a zmesový odpad

PLASTY: nápojové PET fľaše, fľaše z drogérie, fólie, kelímky, sáčky, igelitky

Z plastových fliaš vytlačte vzduch ich stlačním alebo zašliapnutím. Tak ušetríte významné množstvo miesta v kontajneri.

Do nádoby na zber plastov nepatrí: silne znečistené plasty od olejov, zmesový odpad

SKLO: nevratné sklenené fľaše od nápojov, zaváraninové fľaše (viečko hoďte do kontajnera na kovy), sklenené črepy, fľaštičky z kozmetiky

Do týchto nádob nevhadzujte porcelán alebo iné suroviny (papier, plasty…)

NÁPOJOVÉ KARTÓNY (“TETRAPAKY”) A KOVY (v niektorých obciach sa kovy a tetrapaky zberajú spolu s plastami, napr. v Bratislave): nápojové kartóny z mlieka, džúsov (takisto ako aj plastové fľaše stlačené. Pred stlačením ich opláchnite, aby v nich nezostali zvyšky potravín), plechovky, konzervy, kovové viečka, alobal, rôzne kovové súčiastky, dózy zo sprejov.

nadoby triedeny zber

foto: pinterest

Reklamy

6 thoughts on “Trieďte odpad, správne.

 1. Vďaka za článok. Smiem sa spýtať na rolky z toaletného papiera? Zvyšné veci mi boli zrejmé aj predtým, toto ma však prekvapilo, doteraz som ju so samozrejmosťou hádzala do papiera. Prečo tam teda nepatria?

  Like

  1. Dobrý deň, rolky od toaletného papiera nie sú žiadúce v triedenom zbere, lebo ide o papier nízkej kvality, ktorý recyklátorom sťažuje prácu pri recyklácii papiera. Môžete ich dať do kumnálneho zmesového odpadu, alebo sú výborné do kompostu, alebo do kvetinových záhonov. Dobre sajú vodu a držia vlhkosť.

   Like

 2. Spätné upozornenie: Žiť bez odpadov | N E Z M A R
 3. dobry den. rada by som sa spytala na “plastove” kontainery v bratislave. pisete, ze okrem plastov a tetrapakov (o ktorych som to uz vedela), sa do tychto kosov mozu hadzat aj kovy, a to je teda pre mna novinka. je to naozaj tak v celej bratislave? to by bolo super 🙂 a nazoaj sa tam mozu hadzat aj prazdne spreje? dakujem 🙂

  Like

  1. môžete ich dať do žltého kontajnera, ale aj keď ich hodíte do čietrneho, tak sa magnetom vyťahujú v spaľovni. takže tie nekončia na skládke 🙂

   Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s