Kompostovať môžete celý rok doma v kuchyni

Život bez odpadov

Kompostovať môžete všetky zvyšky z kuchyne po celý rok. A priamo u vás doma.

Kompostovanie sa väčšinou spája so záhradou a kompostovaním biologicky rozložiteľných odpadov zo záhrady prípadne odpadov, ktoré vám vznikajú pri príprave jedla. Ale teraz už existujú technológie, ktoré umožňujú kompostovať kuchynské odpady u vás doma a po celý rok.

Čo to vlastne znamená? To, že nemusíte mať záhradu, aby ste kompostovali. Nemusíte mať v byte veľa miesta na kompostér (40x40x80). Nemusíte sa báť zápachu, lebo žiaden nevzniká. A ak si myslíte, že vlastný kompost nemáte kde použiť, tak to sa mýlite. Lebo, keď máte vlastný kompost, nemusíte z obchodov s domácimi potrebami vláčiť ťažké vrecia s humusom, ale použijete váš kompost, ktorý máte rovno u vás doma.

Zariadenie GreenGood je schopné kompostovať všetky zložky biologicky rozložiteľného odpadu vrátane živočíšnych zvyškov. Primárne slúži na spracovanie gastro odpadov, ale vo vhodnom pomere možno kompostovať aj zelený odpad zo záhrad (20% zelený odpad, 80% gastro, v závislosti od štruktúry gastro odpadu).IMG_6228

Kompostéry využívajú účinné mikroorganizmy ACIDULO, ktoré sa sa vďaka vysokej teplote nad 70°C, salinite a kyslosti prostredia rýchlo množia a dokážu biologický odpad rozložiť už do 24 hodín. Vďaka vysokej teplote tieto kompostéry efektívne rozkladajú všetky nebezpečné patogénne látky. Kompostér je neustále zapojený do elektrickej siete a procesy kompostovania sú riadené automaticky (tepelné cyklusy, premiešavanie).

Pri plnení kompostéra je vhodné maximálnu dennú kapacitu rozložiť do niekoľkých pravidelných dávok, napríklad 3 x denne.

Organický odpad sa počas recyklácie mení na nestabilný kompost, ktorý je možno zmiešať s pôdou a využiť na jej obohatenie alebo je možné ho použiť k ďašiemu spracovaniu ako organické hnojivo. Kompost je veľmi silno koncentrovaný, obsahuje vysokú hladinu salinity a kyslosti. Pred jeho použitím je ho potrebné zmiešať so zeminou a 3-4 týždne skladovať na suchom mieste. Ja som do neho pridala ešte rôzne korienky, ktoré mi zostali z byliniek z minulého roka . Tým sa kompost prevzdušní a zlepší sa aj pomer  dusíka a uhlíka, ktorý je pri kompostovaní dôležitý.

IMG_6385

Už viac ako mesiac máme toto zariadenie doma a musím uznať, že je veľmi jednoduché si zvyknúť na jeho používanie. Všetky zvyšky z prípravy jedál alebo akýkoľvek odpad z potravín (aj varené jedlo, dokonca aj mäso a mäsové výrobky) tento kompostér spracuje za 24 hodín a v kompostéry zostane iba hnedá “zemina”. Výhodou je, že kompostovať môžete po cleý rok, nie iba v čase kedy sú na kompostovanie lepšie podmienky.

Tieto kompostéry sú už dostupné aj na Slovensku. Kúpiť si ich môžete napríklad aj tu

 

Reklamy

11 thoughts on “Kompostovať môžete celý rok doma v kuchyni

 1. Spätné upozornenie: Žiť bez odpadov | N E Z M A R
  1. Kompostér je potrebné napojoť na odpad (ako práčku, alebo umývačku) a keď tam bude zmes kondenozvať, spolu s vodou odchádza aj zápach. Takže to nesmrdí. My to doma máme v špajze bez napojenia na odpad a nesmrdí to. Všetko záleží aj od kuchynského odpadu, ktorý tam budete dávať.

   Like

  1. Po urcitom case ich treba dokupit. Tam kde sa sa velmi intenzivne vyuziva komposter ako su napriklad skolske jedalne a restauracie, tak aj po 6 mesiacoch. Ale doma ich mozete mat aj niekolko rokov. Vydrzia.

   Like

  1. Áno, to je vhodná alternatíva toho väčšieho kompostéru. On však neukončí celý proces tak ako ten GG kompostér, ale inak dobrý pomocník do domácnosti.
   Vermikompostér ste nezvažovali?

   Like

   1. zvazovala, ale mam 8 mesacne dieta, ktore prave dost intenzivne objavuje svet a obavam sa, ze by to dazdovky neprezili 😀
    a tiez sa mi na tom elektrickom pozdava, ze sa tam daju dat aj zivocisne zvysky, kedze nie sme vegetariani.
    a ak sa mozem spytat, ako ste mysleli to, ze nedokonci cely proces? vdaka 🙂

    Like

   2. My mame rovnakeho zvedavca doma. rano zacinalo otvorenim vermikompostera s “ahojte dazdovky!”ale prezili to 🙂
    Myslela som to tak, ze naurobi sa z toho taky kompost, ako pri elektrickom GG komposteri. ale hygienizuje to takisto ako GG, takze tam mozete davat zvysky zivocisnych produktov.

    Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s