JAR – najlepší čas začať kompostovať!

Život bez odpadov

Ak máte doma kúsok záhrady, zelenej plochy, alebo balkón kam sa zmestí malý kompostér, máte šancu znížiť množstvo odpadov, ktoré vaša domácnosť vyprodukuje až do 70%!

composting for beginners

photo: pinterest

40% (a v lete dokonca 70%) komunálnych odpadov (tie, ktoré vyprodukujeme my, občania) tvoria biologicky rozložiteľné odpady. To sú odpady z kuchyne (šupky zo zeleniny, ovocia, škrupiny z vajíčok), alebo údržby vašej záhradky (orezy stromov, odkvitnuté kvety, neúspešné pokusy o vypestovanie nejakej plodiny). Tieto odpady sa dokážu v krátkom čase rozložiť a tak z nich vznikne kompost. Kompost je fantastické hnojivo, ktoré je úplne prírodné a môžete ho použiť na hnojenie vašej záhradky, kvetináčov, trávnika. Existuje však niekoľko pravidiel, ktoré musíte pri kompostovaní dodržať.

Dôležité je vybrať si miesto, kam kompostér umiestnite (najlepšie roh záhrady, alebo balkóna). Niekde, kde vám nebude zavadzať a zároveň budete mať k nemu dobrý prístup zakaždým, keď potrebujete niečo do neho vyhodiť (napríklad pri príprave jedla, čo môže byť aj každý deň).

Dôležité si vybrať správnu veľkosť. Existuje niekoľko veľkostí, tak ak máte malú záhradku kúpte si menší kompostér a ak väčšiu, tak kompostér samozrejme väčší 🙂

Ak máte iba balkón, môžete si založiť malé kompostovisko v kýbliku, kam budete vyhadzovať šupky, lístie z rastliniek byliniek. Alebo si môžete kúpiť hotový vermikompostér aj s dážďovkami. Ten vám nezaberie veľa miesta a rýchlo vám všetok odpad spracuje.

photo: pinterest

Kompostér si môžete vyrobiť aj sami zo starých dosiek, alebo paliet. To je najlacnejšie riešenie. Pre tých čo v DYI nie sú úplne najlepší, alebo jedonucho na to nemajú čas, tak si môžu vybrať medzi množstvom kompostérov, ktoré sú dnes v ponuke na trhu. Ale pozor na lacné plastové výrobky (okolo 20 EUR)! Pri takýchto výrobkoch veľmi často ide o nekvalitný plast, ktorý sa vám po jednej, dvoch sezónach úplne rozpadne alebo sa zlomia nekvalitné dvierka na vyberanie kompostu. Kompostér tak budete musieť vyhodiť a kúpiť si nový.  A to predsa nechceme. Takže sa oplatí zainvestovať trošku viac a kompostér vám vydrží aj niekoľko rokov.

photo: pinterest

No a ak by ste cheli to najlepšie na trhu, tak na špičke v kvalite sú kompostéry z recyklovaných plastov, ktoré sú veľmi jednoduché na manipuláciu, dokážete si akýkoľvek náhradný diel dokúpiť, alebo ak zistíte, že by ste potrebovali väčší kompostér, tak si jednoducho dokúpite časti, ktoré vám ho zväčšia.

premium composter

photo: komposter.sk

No a keď už máte kompostér, tak do neho môžete dávať všetky zvyšky zeleniny, ovocia, rastlín, škrupiny z vajíčok, obaly z vajíčok, rolky z toaletného papiera. Do takýchto kompostérov nepatria zvyšky z jedla z kuchyne. Tie obsahujú množstvo mikroorganizmov, ktoré sa pri takomto kompostovaní nezničia.

Vášmu kompostu určite prospejú orezy zo stromov, lístie, piliny…tým sa zlepší pomer uhlíka a dusíka a váš kompost bude pre rastliny to najlepšie hnojivo.

Do kompostu určite nepatria chemicky ošetrené potraviny (šupky z citrusov, banánov, avokáda a iné exotické potraviny).

Pred nami je čas v roku, kedy sa toho veľa urodí, spracuje a vznikne nám z toho veľa užitočného materiálu práve na kompost. Je jar a teda aj navyšší čas začať kompostovať!

 

Reklamy

One thought on “JAR – najlepší čas začať kompostovať!

  1. Spätné upozornenie: Žiť bez odpadov | N E Z M A R

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s