Prečo chodiť na Dobrý trh?

Nezmar šancu

Na Dobrý trh sa nechodí kvôli nakupovaniu. 

DSCF0360

Ja osobne Dobrý trh milujem. Rada tam chodím (aj na Panenskú aj na Jakubovo námestie). Ale nechodím tam kvôli nakupovaniu. Vieme, že nakupovať by sme mali iba vtedy, keď niečo naozaj potrebujeme. Dobrý trh je však dobrým miestom, kde objaviť kvalitné slovenské výrobky, ktoré si časom zamilujete a na oblečenie so sweat shopov a kozmetiku z drogérie úplne zabudnete. Ale tých dôvodov prečo na Dobrý trh ísť je omnoho viac. Tu sú tie moje:

  1. Pyré: Prvé po čom vždy, ale vždy siahnem je magazín Pyré. Vždy sa naň teším a na Annu  Jabłonowsku-Holy v ich stánku, ktorá s vášňou o ich magazíne hovorí. Keď prídem domov, tak si ho celý prelistujem a vyberiem si čo budem čítať ako prvé. A potom ho postupe čítam a väčšinou prečítam úplne celý. Magazín je vždy plný pre ňa nových zaujímavých  vecí, o ktorých som dovtedy ani len netušila (nie len o jedle, ale aj o rôznych technológiách výroby, histórii, sú tam zaujímavé recepty, rozhovory a najmä nové slovenské produkty). Ak ste si ho nestihli kúpiť na Dobrom trhu môžete to urobiť tu
  2. Lokálni farmári: mnohých z nich stretávam každú sobotu na trhu v Starej Tržnici. Ale na Dobrom trhu sa vždy objavia noví, ktorí ponúkajú svoje produkty. Vždy ma baví objavovať, kto nový prišiel. Čo si nikdy neodpustím kúpiť (ako aj každú sobotu v Tržnici) je špaldový chlieb z biopekárne Zlená a Modrá z Dunajskej Lužnej a makové rožteky od Fantasti&Co. Okrem zeleniny ovocia si môžete kúpiť aj malé stromčeky od Tadeáša, alebo aj kalifornské dážďovky do vášho vermikompostéra.
  3. Lokálne jedlo: slovenské prevádzky si pristavia svoje stánky a každá z nich uvedie odkiaľ pochádzajú surviny, z ktorých varia jedlo. Tak si ľahko zmapujete kvalitné prevádzky, ale aj kde sa napríklad dajú kúpiť suroviny, kde sú v okolí farmy. Okrem reštaurácií svoj stánok s jedlom má aj občianske združenie Vagus . A má vždy najdlhší rad na jedlo, ktoré pripravujú. Na takmer 100% autentické thajské nudle a sladkú ryžu si počkáte aj pol hodinku, ale vždy to stojí za to. Nielen, že sa dobre najete, ale podporíte tým aj neľahkú prácu, ktorej sa toto združenie už rokmi venuje.
  4. Slovenské značky: na Dobrom trhu si vždy urobím prieskum, ktoré slovenské značky sa mi páčia naživo. Keď si ich pozerám na internete, tak si nikdy nie som istá či sa mi to bude páčiť. Takto si veci viem ohmatať, odskúšať a porozprávať sa aj s návrhármi a výrobcami kozmetiky, ich dôvodoch prečo veci robia tak ako robia, odkiaľ zháňajú látky, suroviny.
  5. Umenie: koncerty, divadlo, rôzne performance, knihy Divadelného ústavu, Banskej St a  nice a iných umeleckých organizácií a združení.
  6. Podpora občianskych iniciatív: moju podporu tentokrát dostala Cyklo kuchyňa. V minulosti centrum pre podporu autistických detí a mnohé iné. Vždy si vyberiem jednu, alebo aj dve ktoré podporím. Teší ma, že sa s ľuďmi, ktorí sa danej téme venujú stretnem aj osobne.
  7. [fjúžn]: jeden z mojich obľúbených festivalov mal priestor aj na Dobrom trhu na  Jakubáku. Tentokrát téma bola Ázia: Taekwondo pod vedením majstra Karwandgara, Rashee dances, Shaolin Kung Fu, PHNX dance, čajový obrad, orientálne tanečné vystúpenie v podaní Jaan, Kenshin-tachi, festival kvitnúcich čerešní Ohanami, kaligrafiu, šógi, Bike&city.
  8. Seperácia odpadov: nie, nechodím kvôli nej špciálne na Dobrý trh 🙂 ale teší ma, že organizátori dávajú šancu všetkýcm návštevníkom, aby odpady z ich jedla, pitia triedili.
  9. DSCF0392DSCF0394

Ja sa už teraz teším na Dobrý trh na našej ulici: Panenskej. 15.9.2016.

Reklamy

2 thoughts on “Prečo chodiť na Dobrý trh?

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s