Oblečenie vieme nakupovať aj férovejšie

Zodpovedná móda

Súčasný trend výroby oblečenia nedokážeme zmeniť zo dňa na deň. Vieme o tom hovoriť, písať, zdieľať petície a články. Ale vieme niečo urobiť aj my sami, aby sme niektorú z negatívnych vecí súvisiacimi s našim oblečením nepodporili. 

second hand.jpg

Po zverejnení môjho postu o tom aká je skutočná cena nášho oblečenia som zistila, že koľko ľudí táto téma skutočne zaujíma. Preto som si v zápätí povedala, že je priestor napísať o tom ako to môžeme robiť férovejšie – tak, aby sme nepodporovali neférové podmienky pre zamestnancov sweatshopov, znečisťovanie prostredia, kde sa pestuje bavlna a údolia riek, kde sa látky farbia. Zbytočne neplýtvali našimi zdrojmi a nevytvárali odpady, ktoré z nášho prostredia jednoducho nezmiznú.

  1. výmena oblečenia s kamarátmi: s kamarátkami praktizujeme výmenu oblečenia medzi sebou po vybalení jarno-letných a jesenno-zimných vecí z krabíc. Vytriedime čo už máme obnosené a čo sa nám v našom šatníku už povaľuje asi dva roky a nemáme chuť si to obliecť. Zorganizujeme si jeden deň u jednej z nás, kam všetky prinesú svoje vytriedené veci. A neverili by ste koľko “nových” vecí objavíte. To čo nám zvýši darujeme ľuďom, ktorí to potrebujú. V našom najbližsom okolí sa vždy niekto taký nájde.
  2. Bazár oblečenia: bazáre oblečenia sú už dostupné v každom väčšom aj menšom meste, väčšinou sa konajú ako sprievodné akcie k festivalom, trhom. Ak máte doma kopu oblečenia čo ste už dlho nemali na sebe – neváhajte sa prihlásiť ako predávajúci. ON-line bazáre ako sú Modrý koníkBazoš alebo Handráreň ponúkajú kopu pekného oblečenia.
  3. Zóna bez peňazí: akcia, ktorá sa koná pravidelne vo viacerých miestach na Slovensku vždy v jeden deň. Tam nejde iba o oblečenie, môžete tam priniesť hocičo čo už nepotrebujete a viete, že iným ľuďom sa to zíde, lebo je to ešte funkčné (starý bicykel, kuchynská váha, čokoľvek). Výmena vecí je bez peňazí – zadarmo.
  4. oblečenie v second handoch: väčšine ľudí sa nepozdáva predstava, že sa má hrabať v toľkom nožstve oblečenia, ktoré sú v second handoch. Ja osobne tiež nie som z toho nadšená, ale vždy som rada, keď v tej kope nájdem naozaj dobré kúsky oblečenia, ktoré nosím až do úplného zničenia. Mnohé secendhandy neponúkajú nosené oblečenie, často tam nájdete oblečenie, ktoré bolo vyradené v outletoch, lebo sa nepredalo. V tomto prípade ide o úplne nové veci a ich kúpou im dáte šancu, ktorú im iní ľudia nedali.
  5. lokálni designéri: áno. ide o veci, ktoré sú cenovo vyššie, ale podporíte tým človeka, ktorý stojí priamo pred vami, jeho kreativitu, jeho každodennú tvrdú prácu. Lebo tvoriť a šiť oblečenie vôbec nie je jednoduché. Ako sa o nich môžete dozvedieť viac? Ja osobne rada chodím na Dobrý trh, Urban Market a kopa vecí, ktoré šijú a vyrábajú ľudia zo Slovenska nájdete aj na portáli sashe.sk
  6. blogy: sledovaním blogov o férovej móde (ako je napríklad česká NILA) dostanete množstvo informácií, ktoré vám predstavia férovejšie značky, ako tie čo bežne poznáte. NILA nie je iba blog, je to aj obchod a e-shop (aj pre slovenský trh) iba s férovými značkami.

Aj na mojom blogu budú pribúdať ďalšie, moje obľúbené slovenské a na slovensku dostupné férové značky. Zatiaľ svoj priestor mali TOMS, Matt a Nat, Fusakle a Uashmama.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s