POHODA – festival iný, ako tie ostatné

Život bez odpadov

Nie, nemyslím tým tohtoročný Line-up, ten má Pohoda spoločný aj s inými festivalmi. Pohoda je pre mňa iným festivalom v tom, že vzdeláva svojich návštevníkov. Je tu veľa diskusií o ľudských právach, literatúre, vzdelávaní, tolerancii…a je to jediný festival v strednej Európe, na ktorom sa triedi biologicky rozložiteľný odpad a dokonca sa priamo v areáli aj kompostuje.  

IMG_6858

Na festivale, kde je okolo 30 000 návštevníkov za 4 dni vzniká celkovo veľké množstvo odpadu. Ale Pohoda už niekoľko rokov triedi plasty, papier (sklo sa v rámci festivalu nesmie používať, takže sa netriedi) a už je to myslím tretí rok čo sa pivo čapuje do zálohovaných plastových pohárov (zaplatíte za pohár 2 eurá a po tom, ako dopijete pivo ho vrátite do baru a pohár sa znovu použije. 2 eurá nie je malá suma a každý si uvedomí hodnotu toho plastového pohára a len tak ho nevyhodí – nevznikne tak množstvo pohádzaných plastových pohárov po zemi).

Veľa sa hovorí o tom, koľko odpadu z potravín každý z nás vyprodukuje. Priemerný Európan asi 80 kg ročne. Ak je Slovákov viac ako 5miliónov, tak ročne je to na Slovensku viac ako 400 000 000 kg alebo 400 000 ton odpadu z potravín ročne. Viete si predstaviť koľko hladných ľudí by sa najedlo z toho čo my sme sa rozhodli vyhodiť? To je však odpad z potravín, ktoré sme ani nerozbalili a vyhodili, lebo sú tesne pred alebo po dátume spotreby.

Okrem týchto sú ešte aj odpady z potravín, ktoré vznikajú tak, že sme jedlo nedojedli. Sú to zvyšky jedla. A tie už po nás nechceme, aby niekto po nás dojedal. Tak čo s nimi? Vyhodiť? Nie, tie sa dajú skompostovať! Rovnako ako aj v prípade domácností a reštaurácií  tak existujú zariadenia aj pre veľké množstvo kuchynského odpadu, ktoré sa za 24 hodín rozloží na kompost. Presne takéto zariadenie bolo použité aj na tohtoročnej (aj aj minuloročnej)  Pohode na skompostovanie kuchynského odpadu.

Údaje o tom koľko sa biologicky rozložiteľného odpadu tento rok na Pohode  zatiaľ nemám. Nedočkavo očakávam výsledky a keď ich dostanem, určite sa s touto správou podelím aj na blogu.

Ak ste si všimli, že po určitej hodine v košoch na bioodpad už bolo všetko možné, dobre ste si všimli. Podľa mňa je to len o tom, že na Slovensku sa o tom veľmi málo vie a ľudia nevedia čo presne do tohto konkrétneho koša patrí.

Ale keďže Pohoda vzdeláva, ja verím tomu, že v nasledujúcich rokoch sa to jej návšetvníci naučia a budú triediť bioodpadu čoraz lepšie. A budú tak robiť aj doma. A na Slovensku bude vznikať menej a menej odpadov. Aj vďaka Pohode.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s