Nezmar Vianoce 2016

Nezmar šancu

Dlho som rozmýšľala nad tým, že čo vlastne dať do Vianočného postu. Lebo ten by podľa mňa mal byť taký trošku výnimočný. Je to čas v roku, kedy sa stretávame s najbližšími a aj keď sme na nich celý rok nemali veľa času, tak na Vianoce si ten čas vždy nájdeme. A to je podľa mňa tá podstata Vianoc a to je ten darček, ktorý si dávame – čas strávený spolu s ľuďmi, ktorí pre nás znamenajú to najviac. Už či je to najbližšia rodina, prvé spoločné Vianoce v trojici, alebo v kruhu priateľov.

christmas

photo: pinterest

Povedzme si však aj to, že sme už zvyknutí dávať darčeky a už sa to tak trochu od nás aj očakáva. Aspoň drobnosť, ktorá poteší.

Pomôžte ľuďom v núdzi

Týrané ženy z východu Slovenska,  choré deti z celého sveta, obyvatelia Aleppa – mesta, ktoré bolo zrovnané so zemou a jeho obyvatelia nevedia či prežijú. Sú to ľudia, ktorých postihlo niečo čo si my nevieme predstaviť a sme tí šťastní, že nás trápia akurát tak darčeky: ktorú farbu kravaty, ktoré náušnice, ponožky…bude stačiť 5 druhov koláčov? máme všetko? Pošlite svoj príspevok do charitatívnej organizácie, ktorej veríte. Darujte veci, ktoré už nepotrebujete a veríte, že iným ľuďom pomôžu.

Ja som napríklad v rámci adventu podporila Nosene – darovala som tomuto secondahandu veľkú kopu pekného oblečenia, ktoré nenosím. Keďže je málo nosené a pekná, ľudia si tieto veci v secondhande kúpia a výťažok z predaja ide  MYMamy o.z., ktoré poskytuje strániace krízové poradenstvo ženám, obetiam násilia v párových vzťahoch a ich deťom v Prešove. Pomohla som aj ľuďom z Aleppa – lebo toto mesto je pre mňa srdcovka odkedy som tam strávila nejaký čas v roku 2011. Môžete pomôcť aj zvieratám, nie iba ľuďom. Tie tiež potrebujú našu lásku a pozornosť.

Stromček

Vôňa borovice v interiéry je to čo nám pripomína Vianoce a na to sa tešíme – spoločné zdobenie stromčeka, vyťahovanie starých ozdôb po babke, spomienky na detstvo. Všetko je to krásne, ale pritom pri výbere stromčka nezabúdajte:

  • ak máte vo svojom okolí požičovňu stromčekov, tak využite jej služby (ak funguje vo vašom okolí tak dajte vedieť aj mne prosím!)
  • vybrať si stromček s koreňom, ktorý po Vianociach bude ďalej žiť vo vašej záhrade alebo v okolitom lese – v rámci novoročnej prechádzky ho zasadíte,
  • ozdobte si stromček u vás na záhrade, stačia jednoduché svetielka,
  • stromček vyrobený z dreva z použitých paliet, ktorý vám bude slúžiť dlhé roky, vyrobený z použitého materiálu.

Ak darček – tak niečo slovenské

Podporte našu ekonomiku a našich výrobcov – šikovných rúk je na Slovensku neúrekom. Nájdete ich na Sashe, na Dobrom trhu 17.12.2016 a moje obľúbené sú

Móda

najkrajšie ponožky vyrábajú podľa mňa Fusakle, krásny originálny slovenský design od Mišky Bednárovej zo značny Puojd, spomínaný secondahnd Nosene, štýlové veci od Cityfolklore, trvanlivé tričká od Kompot s veľmi vtipnými nápismi, jednoduché veci s nádychom severského minimalizmu z prírodných látok od ushy.té, nádherné papierové tašky Uashmama, ruksaky od Fjällraven a kopu ďalších vecí od šikovných ľudí nájdete na Sashe.

Pre deti

Mäkučké veci od Mile s jednoduchými vzormi (aj pre dospelých), podkolienky a legínky od Moe, bazár na Modrom koníkovi (na diskusie nechodím), hračky od mojtoj, Mr.Wood alebo vnímavé hračky.

Kozmetika

Krásne voňavé olejčeky od Mylo a ich fantastický prírodný deodorant, šampúchy a masážne kocky z Ponio a ak máte chuť vyskúšať niečo nové tak odporúčam stránku Krásná každý den – nájdete tam určite kopu novej inšpirácie.

Knihy z Artfora

Šperky

zájdite si do Slávice, príďte na Dobrý trh, objednajte on-line cez Sashe. Moje obľúbené náušnice sú napríklad od LKminilab

Less waste

vrecúška a Keepcup od mabets, sklenené fľaše na každý deň (nekupujte si balenú vodu v plaste), plátenné tašky Priateľov mobilných záhrad (inak veľmi praktická veľkosť!),

Krásne designové interiérové kompostéry

Darujte zážitok

lístky na obľúbený festival (Pohoda, Grape, iný (zahraničný festival), wellness, koncert, pobyt v zahraničí. Na toto nikto nezabudne.

9254ed6c1fbc3ad5030bb6131073d350

photo: pinterest

Všetko čo k Vianociam patrí

Užite si hlavne to čo k Vianociam patrí – spoločné chvíle doma, pád dní voľna, prechádzku v lese, návštevu rodiny. Jedlom neplytvajte – ak vám niečo zvýši darujte ho ľuďom o ktorých viete, že ho nemajú dostatok.

Krásne, Šťastné a Veselé!

 

Reklamy

2 thoughts on “Nezmar Vianoce 2016

  1. Dobrý večer! Milujem vaše príspevky, a opäť ste napísali zaujímavé veci. Máte pravdu, Vianoce sú o dávaní, ale aj prijímaní darčekov. V dnešnej je veľmi dôležité ísť príkladom ostatným, najbližším, rodine, známym a pod. A je umenie vychovať deti tak, aby žili tým, čomu veríte. Drobnosti, malé prekvapenia sú práve tie darčeky, na ktoré deti treba naučiť včas. Aby to ustáli v “Partii” niekedy neskôr a nemali potrebu si neustále niečo dokazovať, resp. iným. Prezrela som si všetky spomenuté nápady. Sú fajn, zaujímavé, niektoré trošku drahšie, ale kvalita to dorovná. A ak človek nemá potrebu vlastniť tri nové bundy za sezónu, je to OK. Najviac ma zaujal “Nosene”, je to mne srdcu najbližšia oblasť. Budem to sledovať asi častejšie. Pani Ivana, ďakujem za to, čo robíte a čím žijete. Prajem Vám i celej vašej rodinke Šťastné, veselé a dobrom požehnané nastávajúce sviatky. A verím, že čoskoro sa stretneme aj osobne.

    Liked by 1 person

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s